DARIALIS KAREBI

1.jpg“O, her şeye kadir gücüyle gökleri yarattı. Tüm canlılara ve göksel insan ruhuna nefes verdi. Sınırsız çeşitleriyle bize dünyayı bahşetti. Yaradan’ın ışığı üzerimizden eksik olmasın. O’nun gök kubbesinin altında mızrak, kılıç ve kalkan kuşanmış bir aslandı Kraliçemiz. Tanrı başımızdan eksik etmesin. Alfabemizi bulan ilk kralımızın adını taşıyan, genç yaşında bu destanı yazma şerefi verilen ben Parnavaz, sizlere Kartveli ülkesinden şeytanları kovan ama alın yazılarına yenik düşen kahramanları anlatacağım.”

Vakanüvis Parnavaz, Nar ve Kan Rengi

DARIALIS KAREBI HAKKINDA DÜŞ NOTLARI
Darialis Karebi (Daryal Rüzgarları-დარიალის ქარები), Dark Ages:Mage isimli oyun üzerinden sizlere anlatacağım öyküdür. Efsaneler Çağının sona erdiği, sihirbazların cahiliye dönemi olarak adlandırabileceğimiz ama paradoks illetinin de olmadığı Orta Çağda geçmektedir.

Dark Ages Mage hakkında biraz daha bilgi için;
https://www.kayipdunya.com/ilker-bozdemir/dark-ages-mage-i
https://www.kayipdunya.com/ilker-bozdemir/mistik-kardeslikler-ve-sihir-hakkinda-dark-ages-mage-ii
https://www.kayipdunya.com/ilker-bozdemir/ahl-i-batin-dark-ages-mage-iii
https://www.kayipdunya.com/ilker-bozdemir/hermesin-duzeni-ages-mage-iv
https://www.kayipdunya.com/ilker-bozdemir/dark-ages-mage-v-messianic-voices
https://www.kayipdunya.com/ilker-bozdemir/dark-ages-mage-vii

Öykümüz; M.S.1211’de Gürcistan Krallığının Altın Çağı olarak adlandırılan dönemin Kraliçe Tamar hakimiyetindeki son yıllarında başlar. Kraliçe Tamar, hükümdarlığında sırasında Latin istilasıyla gücü iyice zayıflayan Bizans’ın Doğu Karadeniz’deki kıyılarında siyasi etkisini artırmış, güneyde ve doğuda Abbasi ve Selçuklu Devletiyle Kafkasların hakimiyeti için mücadeleye girmiştir. Fakat saltanatının zirveye ulaştığı bu dönemde mensubu olduğu Bagrationi hanedanlığı, kuzey kafkaslara açılan Daryal Geçidinden gelen büyük bir tehditle karşılaşır.

Kültürlerin, inançların, savaşlarda akan kanın birbirine karıştığı bu coğrafyada farklı köklerden gelen, kaderin bir araya getirdiği dört özel kişi, Daryal’ın Geçidi’nin rüzgarlarını karşılamak üzeredir.

“Kraliçeler kraliçesi Tamar’ın gözleri Altın Çağın ufkunda beliren karanlığa doğru endişeyle bakıyordu. Yüce İskender’in iblisleri hapsettiği kapılar açılmıştı. Karanlık, Darial Geçidinden Kafkasların üzerine sel gibi akıyordu…”

FIRTINAYA KARŞI SAVAŞANLAR

Fred HarperHARALD RAGNUF (Valdaerman): M.S.925 yılında Viking filosu Karadeniz’den inerek Boğaziçi kıyılarını yağmaladı. Savaş yeteneklerinden etkilenen Bizans İmparatorları M.S.1000 yılından 13.yy’la kadar viking savaşçılarını paralı asker olarak ordularına dahil etti. Onlara “Vareg” dediler. Vareg muhafızlarıyla birlikte Valdaermen ve onların gizem ve kan kokan sihir sanatları da Bizans topraklarına adımını attı.  Harald,  alın yazısı ona yol gösterene kadar bekledi.  Kuzgunların gözünden kaderini gördüğü gün Constantinopolis’i terkeden Bizans topraklarındaki bu son viking, sayısız antik bilinmezliğin ve karanlığın dolu olduğu Karadeniz kıyılarını aşarak Kolhis topraklarına vardı. Karmaşa dolu Kafkasların savaş alanlarında kan kokusunu takip ederek onu bekleyen kaderin izini sürdü.

“Ben, hayatı ile ruhu işkence gören ve kendini kurban eden…”

Faiyum+1CONSTANTINUS HERACLIANUS / HONORIA HERACLIANUS (Order of Hermes-Bani Bonisagus):Batı Roma’nın çöküşünün ardından başlayan kaos ortamında, antik çağın bilim ve gizem öğretilerinin son birkaç merkezinden biri  konumundaydı Constantinopolis. Yükselen ve güçlenen Hıristiyanlığın pagan inançlar üzerindeki baskısına, taht kavgalarına, isyanlara, aç gözlü Haçlılara ve salgınlara rağmen bu kadim şehir, çok kültürlü yapısıyla dayanmayı başardı ve Bonisagus evi içinEkran Alıntısı4 önemli bir bilgelik merkezi oldu. Böyle bir zamanda yetişen Constantinus / Honoria,imparatorluktaki siyasi çekişmelerden ve Hermes Evlerinin içindeki hizipten kendisini soyutlayarak Karadeniz ve Kafkasya coğrafyasında meydana gelen olağan dışı enerji değişimlerine odaklandı. 13 Nisan 1204’te (4. Haçlı Seferi) şehrin Latinler tarafından istilası sırasında tüm çalışmalarını geride bırakmak zorunda kaldı ama çalışmalarından vazgeçmedi. Rotasını Kartvelilerin ülkesine çevirdi.

“Birçoğu benden önce geldi ve belli belirsiz bu şaşırtıcı dünyayı biliyor.”

Ekran Alıntısı3AZAM EBUBEKİR ARSLAN (Ahl-i Batin): On üçüncü yüzyıl, Anadolu Selçuklu Devleti için beylikleri tek bir çatı altında toplamakla, Abbasilerle bölge üzerinde hakimiyet mücadelesine girmekle ve Haçlı Seferlerine karşı savunmayla geçen yoğun bir dönemdir. Aynı zamanda Anadolu’daki kültürel gelişimin de çok canlı olduğu zamanlardır. Azam Ebubekir, çıraklık döneminde İran ve Anadolu’da birçok yer gezmiş, matematik ve geometrinin kutsal gizemlerini keşfetmiş, nasıl savaşılması gerektiğini öğrenmiştir. İlerleyen yıllarda derviş olarak sık sık seyahat eden Azam Ebubekir, askeri becerileri sayesinde sınır beyliklerine de hizmet etmiştir. 1195’te Şamkor savaşında Gürcü ordusuna esir düşmüştür. Fakat zekası ve becerileri sayesinde esaretini zindanlarda değil eristavlara (Gürcü feodal lordları)  danışmanlık yaparak sürgünde geçirmiştir. Esareti, Yaradan’ın onun için çizdiği bir yoldur ve nefsini sınayacak daha büyük bir mücadele için bir hazırlık olduğuna inanır.

“Onlar önümde sönmüştü ve süreleri dolmuştu.”

Ekran Alıntısı2DEMETRE RUSUDAN (Messianic Voices): İmereti’nin bir dağ köyünde doğmuştur. Küçük yaşta köyün rahibi tarafından ilahi yetenekleri fark edilir. Mtskheta’da manastır eğitimi görür. Krallığın sarp bölgelerindeki putperest kabilelere ve onların kimi zaman çağırdığı iblislere karşı çetin mücadelelere girmiştir. Gürcü Kilise Babaları tarafından sevilen ve saygı duyulan savaşçı-din adamı, Jvari Manastırında inzivaya çekildiği vakit rüyalarında sık sık 13 Asurlu Baba’yı görür ve onların yaklaşmakta olan tehlikeye karşı kendisini uyardığını duyar.

“Bu dünyanın renkleri ve kokuları bir şairin lirik dizelerini bana teklif etti.”

YOLCULUĞUN GEÇECEĞİ COĞRAFYA HAKKINDA KISA BİLGİLERsurami

SURAMİ:Batıda Kolhis ve doğuda İberya bölgelerini bağlayan kenttir. Büyük kısmı unutulmuş, çok eski bir halk öyküsünün kaynağı Suram Kalesi ile bilinir.

 

TİFLİS ve MTSKHETA: Mtskheta krallığın eski başkentidir. Her ne kadar idari merkez Tiflis’e taşınmış olsa da dini merkezi olarak varlığını sürdürmüştür.Tiflis, M.S.5. yüzyılda önce doğudaki İberya’nın ardından birleşik Gürcistan Krallığının başkenti olur.Tbilisi

Msketha

DARYAL GEÇİDİ:Daryal Boğazı,Gürcistan’ın kuzeyinde Kazbek Dağının içinden Tiflis’i Vladikafkas bölgesine bağlayan, sarp bir geçittir. Rivayete göre Büyük İskender’in Asya’yı fethinde kullandığı, düşmanlarını hapsetmek için inşa ettiği muazzam surların bulunduğu olası dört yerden birisidir. Hıristiyanlıkta Gog ve Magog, İslamiyet’te Ye’cüc ve Me’cüc ile mücadele eden Zülkarneyn efsanesiyle ilintilidir.darial

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s