STAGNUM

stalker-2-concept-art-1.jpg

“Eğer ganimetle dönersen, bu mucizedir,
Eğer canlı dönersen, bu başarıdır,
Eğer devriye mermileri seni ıskalarsa, bu şanstır,
Ve geriye kalan her şey ise sadece kaderdir.”

Stalker: the SciFi Roleplaying GameArkady ve Boris Strugatsky’nin 1971’de yazdığı Roadside Picnic (Türkçe’ye Uzayda Piknik adıyla çevrilmiştir) isimli romanından yola çıkılarak hazırlanmış rol yapma oyunudur. Bilimkurgu meraklılarının aklına ilk gelen; Andrei Tarkovski’nin 1979 yapımı Stalker adlı filmi olup filmin senaryosu da aynı romandan esinlenerek yazılmıştır.
Oyun hakkında detaylı bilgi için:
https://www.kayipdunya.com/ilker-bozdemir/iz-surucu-i
https://www.kayipdunya.com/ilker-bozdemir/iz-surucu-ii

STAGNUM

Stagnum, Balkanlar’da yer alan, Ziyaretten önce ekonomisi madenciliğe dayalı Ilnovik şehri ve bu şehrin çevresindeki araziyi kapsayan altı Ziyaret Bölgesinden yedincisinin(?) ismidir. Öykünün karakterleri; kendi geçmişlerinde, beklentilerinde ve hırslarında kaybolmuş kişilerdir.

DRAGAN2

DRAGAN “MEZARCI” TEMELKO: 40’lı yaşlarının sonundaki eski asker Daragan, Demir perde ülkeleri dağıldıktan sonra yıllarca paralı askerlik yaptı. Balkanlar’da ve Orta Avrupa’da yaşanan karmaşada her zaman yüklü para verenin tarafında oldu. Yağmadan, takas ve ticaretten çok iyi anlayan yaşlı kurt, Ziyaret sonrasında İz Sürücülük yaparak tehlikeli ama karlı bir fırsat kapısı buldu. Zengin turistleri Bölge’ye götürmek, Bölge’den ganimet getirip en iyi fiyata alıcısını bulmak onu aranan bir “İz Sürücü” haline getirdi. Fakat şöhreti, tehlike anında yanına yardımcı diye aldığı, iz sürücülük ve macera meraklısı gençleri ölüme terketmesinden gelmektedir. Mezarcı Dragan Temelko, Bölge’yi en iyi bilen ve mutasyona uğramadan hayatta kalmayı başarmış nadir iz sürücülerdendir.

CASIMIR2

CASIMIR “İZCİ”: Ilnovik’te  doğup, büyümüş bir yazar olan İzci, iç savaş sırasında sık sık hapse girmiş ve işkenceye maruz kalmıştır. Savaş sonrası uzun süre sokaklarda yaşamış Casimir için Bölge, tarif edilemeyen bir tutku, bir kaçış yeridir. Ganimet bulma hevesinden çok kafasının içindeki sesleri susturmak ve kabuslarından kurtulmak için iz sürücü olmayı tercih etmiştir. Ilnovik’e yaklaşabildiği vakitler kimi zaman yıkıntıların arasında yitik anılarını arar. Geçmişine ait buldukları onun için en kıymetli ganimetlerdir. Casimir’in Bölge’ye dair güçlü batıl itikatları vardır. Yanında daima somun ve çaput taşır. Bölge’deyken gündelik yaşantısındaki halinin tam tersi bir ruh haline girer. Çeviktir ve duyuları çok kuvvetlidir.

HAYDAR2

HAYDAR “BEHERGLAS” STANKOVIC: Enstitü’nün Stanislaw projesinin yöneticisi olan bilim adamıdır. Bölge’den gelen buluntuların sınıflandırılması ve Bölge’deki dünya dışı varlık etkisinin mülteciler üzerindeki biyolojik değişimi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Rasova’daki bazı kayıp vakalarından sorumlu olduğuna dair söylentiler vardır ama hiçbiri kanıtlanamamıştır. Sık sık kaçak yollarla numune temin etmek için iz sürücülerle pazarlık etmektedir. Sonuçta laboratuvara girdikten sonra ganimetin hangi yolla elde edildiğinin bir önemi kalmamaktadır. Başında bulunduğu Stanislaw projesinin kötü gişatından dolayı Dr.Rostislava’nın Enstitü’deki artan etkisine karşı bir çıkış yolu bulmaya çalışmaktadır.

ROSTISLAVA2

ROSTISLAVA PSİKOPAT STANIMIRA: Enstitüde bilim kadını olan Rostislava,  Zenobiyolojist ve hayatta kalma uzmanıdır. Dünya dışı varlıklar ile onların Bölge’de bıraktıklarının keşfine olan saplantısı nedeniyle Psikopat lakabı takılmıştır. Haydar Stankovic’in rakibidir. Acıması yoktur. Gerekirse insan hayatını hiçe sayabilecek düzeydeki mesleki hırsları, Stanislaw projesine atanmasına en büyük etkendir. Sevmediği kimseleri korkularıyla yüzleştirerek nasıl etkisiz hale getirileceğini iyi bilir. Duyuları, insanoğlunun sınırlarını zorlayacak seviyede gelişmiş olup herkesten gizlediği dünya dışı bir makina ya da bir cisimle bunu başardığına dair Enstitü koridorlarında söylentiler dolaşmaktadır.

Maks2

MAKS “KRİKO” KRÖBER: Küçük yaşta suçla tanışan Maks’ın ıslahevleri ve hapisanelerde geçen hayatı, son firarının ardından Bölge’ye kaçmasıyla birlikte tamamen değişir. Hayaletlerin bile gezmekten çekindiği Bölge’de üç gün hayatta kalmayı başarır. Ardından Rasova’nın karaborsa ekonomisinde iz sürücülük yapmaya başlar. Maks’ın Bölge’ye ilişkin bir sürü takıntısı vardır. İri ve yapılı olması nedeniyle Bölge haricinde pek doğal düşmanı yoktur. Kendisi hala firaridir ve aranmaktadır. Fakat özel ve paralı müşterileri sayesinde ceplere sıkıştırılacak her zaman yeteri kadar nakdi olduğu için varlığı otoritelerce çabuk unutulur. Yasa dışı silah üretimine yönelik çalışmalara Bölge’den malzeme getirmesi sebebiyle diğer iz sürücüler tarafından pek güvenilir bulunmaz.

JOHNNY2

JOHNNY BE GOOD (YA DA HER NE B.KSA):Gerçek adını kimse bilmemekle birlikte kimilerine göre macera peşinde baş belası bir çocuk, kimilerine göre eski BM askeri veya Enstitü ajanıdır. Ounun hakkında kesin olan şeyler kumar meraklısı olduğu ve borçları yüzünden Rasova’da Tefeci Gorzo ile başının sık sık derde girmesidir. Kısa vadede yüksek getiri hedefiyle, sırtında çanta Bölge’leri gezen ve ganimet arayan Johnny, en son Harmont’taki (Kanada) Bölge’ye girerken vurularak yakalanmış, 6 ay hapiste kaldıktan sonra çıkar çıkmaz Kanada’dan kaçmıştır. Johnny kimliğini gizlemekte ustadır, üstünü arasanız her tarafından pasaport, kimlik belgesi ve çeşitli kumarhanelere ait fişler çıkar.

Hanna2

HANNA-ANNA “KIZKARDEŞLER GREGOIR: Hanna, Ziyaret sırasında ailesini kaybetmiş yetimlerden biridir. Onu özel kılan şey yaşadığı travma ya da Ziyaret sırasında maruz kaldığı bir etkiden dolayı çift kişilikli olarak yaşamasıdır. Onunla birlikte Bölge’ye girme cesaretini gösteren birkaç kişinin dediğine bakılırsa Bölge’deyken Hanna yerini sık sık Anna’ya bırakmakta ve Anna farklı bir lisanda konuşup Bölge’nin acayiplikleriyle iletişim kurabilmektedir. Ziyaret’e maruz kalmanın bazı yan etkilerine sahip olduğu ve geçirdiği değişimin gittikçe güçlenmesi sebebiyle zorluklar yaşayan Hanna, Enstitü’nün deneklerinden biri olmamak için sık sık gizlenmek ve fiziksel değişikliklerini saklamak durumundadır.

“Geriye dönüp baktığımda,
Daha önce yürüdüğüm manzarayı görüyorum.
Lakin bu farklı.

Tüm ulu ağaçlar gitmiş.
Öyle görünüyor ki,
Bunlar kalıntıları.

Fakat içindeki bu günbatımı kızıllığı,
Hepsi, yaşamın boyunca tanıştığın
Hayatında bir anlam ifade edenler aslında.”

Olav Rex, Ağustos 1977

STAGNUM’UN İÇİNDE

Bölge, bilimsel ve askeri projeler hariç herkese kapalıdır. Kaçak giriş yapanlar, sınırda görüldükleri durumda genelde güvenlik gerekçesiyle keskin nişancıların hedefi olur. İz sürücü olduğu tespit edilenler en az 6 aydan başlayan hapis ile cezalandırılır.

RASOVA: Küçük Rasova kasabası, çevresindeki doğal güzellikler sebebiyle Ziyaretten önce Ilnovik’lilerin mesire yeriydi. Ziyaretten sonra neredeyse yarısı Bölge sınırları içerisinde kalan Rasova, Bölge’den kaçabilen mültecilerin doldurduğu, kanunsuzların, kaçakların, değişime uğramışların, hayattan umudunu kesenlerin ve Bölge’de ganimet bulma hayali kuran iz sürücülerin mabedi haline gelmiştir. Diğer taraftan IEC’nin idare ettiği söylenen kartel, kaçak giriş yapmaya çalışanları çoğu kez vurarak, hapse atarak, ya da yerel çeteleri maşa gibi kullanarak Bölge’den uzak tutmaya çalışmakta, Bölgeden gelen ganimet akışını kontrol altına almak istemektedir. Hiçbir kolluk kuvvetinin uğramadığı sınırın ötesinde kalan mahallelere özellikle hava karardıktan sonra girmek tehlikelidir. Bunun sebebi, suç oranının yüksekliğinden ziyade karşınıza çıkabilecek garip ve ölümcül şeyler olabileceğine dair söylentilerdir. Şimdiye kadar çok ciddi bir vakayla karşılaşılmamakla birlikte sık sık replika vakaları yaşandığı rapor edilmiştir. Kasabanın bu kesiminde görünürde sadece Danyal’ın mekânı açıktır. Eduard isimli kendine has bir içeceği olan, tabelası bulunmayan, iz sürücülerin sıklıkla toplandığı bir bardır. Sınırın gerisinde kalan kısımda hayat normal akışını sürdürmekte, kalan bir kaç ailenin işlettiği ufak bir market, bir kaç bar ve turistler için oteller bulunmaktadır.

NATO ÜSSÜ-IEC: İçinde kendi gizlerini saklayan Enstitünün, Bölge sınırında ve Rasovo’daki kayıp vakalarının birçoğundan sorumlu olduğu iddia edilmektedir.

HOTEL VLASENCA: Enstitünün biraz doğusunda, köprüyü geçtikten iki kilometre sonra solda, tepe üzerinde yer almaktadır. Ahşap mimarisi, görenlere Ziyaretten önceki güzel günlerini anımsatır. Terkedilmiş ve bakımsız olsa da hala sağlamdır. Hotel, Bölge’nin uğursuz yeşil renkli şafağını, teleferik bölgesinden çıkan dumanları, yakınındaki Sonbahar Korusunun dört mevsim altın rengi değişmeyen ağaçlarını kaliteli içkiler eşliğinde görmek isteyen paralı turistleri terasında ağırlar. Eğer yeterli paranız varsa Dragan (Mezarcı) Temelko’nun turlarına katılabilir, terkedilmiş otelin terasında barbekü partilerine katılabilirsiniz.

SONBAHAR KORUSU: Hotel Vlasenca’nın bir buçuk kilometre doğusunda güneş ışınları, altın sarısı yapraklarla süslenmiş dalların arasından süzülür. Koruya girenlerin üzerine bir rahatlık hissi ve tatlı bir yorgunluk çöker. Biraz dinlenmek iyi gelebilir diye düşündüğünüz vakit fikrinizi değiştirmeli ve koruluktan çıkmalısınız. Ağaçların yapraklarının aslında altın varak olduğunu rivayet edilen koruya girip çıkamayanların hikâyeleri sık sık anlatılır.

MAVİ PİKNİK: Hotel Vlasenca’yı geçip yol ayrımından sağa dönüp kuzeye doğru gittiğinizde Samuil-İlnovik kara yoluna çıkarsınız. Yaklaşık 3 km sonra sol tarafta bölgenin en tehlikeli yerlerinden biri olduğu söylenen Mavi Piknik’e ulaşırsınız. Ziyaret sırasında ısı bir anda -200 derecelere kadar inip çevresindeki tüm ağaçları ve piknik yapan insanları buzdan birer heykele çevirmiştir. Sonrasında ısı yükselmekle birlikte buzlar asla çözülmemiştir. Sıklıkla ısı değişimleri yaşanan bu yerden uzak durulmalıdır. Uçuşan mavi kürelere dikkat etmek hayati önem taşımaktadır.

HELA: Hotelin ilerisindeki yol ayrımından sola saptığınızda karşınıza çıkan geniş bataklık alandır. Bir zamanlar yerli halk ve turistler için teleferikle Samuil dağının zirvesine çıkıp tüm vadiyi seyretmek çok keyif verici bir aktiviteydi. Şimdi Samuil’in etekleri köpüren, kaynayan çamur ve sülfür bataklıklarıyla doludur. Hava daima puslu ve koku alma duyusunu köreltecek kadar pis kokuludur. Bataklık, tehlikeli olduğu kadar da eğer hayatta kalmayı başarabilirlerse ganimet bakımından çok bereketlidir. Yaşamın bu kadar zayıfladığı bir yerde teleferik istasyonundaki otomatta daima bir mucize olduğu söylenir.

OKUL OTOBÜSÜ (VAHA): Samuil-İlnovik yolunun 8.kmsinde bulunan, virane olmuş bir lokanta ve iki tane tamirhaneden oluşan yerdir. İsmini, girişindeki yanmış okul otobüsünden alır. Ziyaret sırasında Ilnovik’ten kaçmaya çalışan mültecileri taşıyan bu otobüs bir anda alev almış, içindekilerin hiçbiri dışarı çıkamamıştır. Buranın bir vaha olduğu iz sürücüler arasında bilinir. Gece kalınacaksa güvenli bir yerdir. Fakat otobüs enkazının hala ısı yaydığını ve bazen içeridekilerin seslerini duyduklarını söyleyenler vardır. Ayrıca bazen mutasyona uğramış hayvanlarla karşılaştığını söyleyenler de olmuştur.

ÇAYIR: Rasovanın kuzeyinde köprü yolunu takip edip 5 kilometre sonra başlayan geniş arazidir. Batısına giderseniz artık iyice bozulmuş olan Ilnovik yolu ve Düzlüğe ulaşırsınız. Doğuya giderseniz patika sizi Kara Göl’e ardından yarım günlük mesafedeki Karabne’ye ulaştırır. Çayırın bitki örtüsü botanik kitaplarında yer almayan ve hatta birçoğu isimlendirilmemiş bitkilerle doludur. Sis basmadığı sürece Çayırda yol almak tehlikeli olmaz. Hatta çalıların arasında sivil ve askerlerden kalan eşyalar bulabilirsiniz.  Fakat sis bastırdığında Çayır’ın doğası değişir. İşte o zaman hızlı olmalı ve bir an önce burayı terketmelisiniz.

KARA GÖL (VAHA) VE KARABNE: Buralara giden kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Örneğin meşhur iz sürücü Ressam geri dönmeyi başarmıştır. Kara Göl çevresindeki insan-hayvan melezi yaratıklardan, Karabne çevresinde havada asılı duran binalardan, kayalardan ve taştan bir kemere benzeyen muazzam bir mabetten bahsetmesinin hemen ardından Ressam ortadan kaybolmuştur.

DÜZLÜK: Çayır’ın bastındaki geniş çorak alandır. Düzlükte yürürken terkedilmiş evleri, araçları, Ziyaret sırasında başlarına ne geldiği bilinmeyen sivil ve askerlere ait kalıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bazı araçların ve evlerin içinden özellikle geceleri mavi parıltılar yükselir, terkedilmiş kulübelerde karaltılar görüldüğü söylenir. Gölgelere ve cadı jölelerine dikkat edilmelidir.

ILNOVIK: Eski ve büyük bir maden kenti olan Ilnovik ile çevresi, 13 yıl önde Ziyaret’in gerçekleştiği yerdir. Bir zamanlar madencilikle geçinen, yol üzerindeki en büyük şehirdir. 150.000 nüfuslu olan Ilnovik’ten Ziyaret sonrasında aylarca dumanlar ve çığlıklar yükselmiştir. Harabe şehir, anormalliklerin toplanma alanı gibi bir konumda olduğu için iz sürücüler tarafından Bölge’nin merkezine sınır kabul edilir. Girip hayatta kalan olduğuna dair Enstitü raporlarında bir kayıt bulunmamaktadır. Fakat barındırdığı ganimetler hakkında iz sürücüler gözünde Kral Süleyman’ın hazinesine eş değer nesneler varmış gibi abartılı hikâyeler anlatılır. Şehrin kuzeyinde, eski madene ve oradan Göl’e giden bir yol olduğu varsayılan demiryolu hattı vardır. Şehrin içerisinde fizik kanunlarının hiç çalışmadığı, her bir metrekaresinde ayrı bir tuhaflığın olduğu söylenir.

TREN YOLU-MADEN-GÖL: Eskiden Ilnovik’in kuzeyindeki gardan trenle madenlere gidilirdi. Şimdi oralarda zift kadar kara, dipsiz bir gölün olduğu, son tren istasyonundaysa türlü marifetleri olan bir kübe dair hikayeler anlatılır durur. Göl’ün ötesinde Bistira ve Provadia dağları, Bölge’nin kuzeydeki doğal sınırını oluşturan bir duvar vazifesini görür.

Bu öykü; Casimir, Haydar Stankovic, Rostislava Stanimira ve Johnny Be Good’un Stagnum anılarından derlenerek hazırlanmıştır. 

b4b

“HERKESE MUTLULUK, BEDAVA, MEMNUN KALMADAN GİDEN OLMAYACAK” –Uzayda Piknik,S:168-Nirengi Kitap,2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s